Dimarzio EP17J18RRBK
Läs mer…
Artikelnr: 103816
0 out of 5
EP17J18RRBK Patchkabel Svart, vinklade kontakter, 18 EP17J är marknadsledande på pedalbordskabel patchkabel, kända för sitt helt transparentaljud och extrema hållbarhet. I grunden är det korta versioner av deras berömda instrumentkabel, vinklade Switchcraft kontakter och DiMarzios oöverträffade nylonöverdragna kabel. Switchcraft kontakterna är små och smidiga och tar mycket liten plats, perfekt för trånga pedalbord eller för folk som inte vill ha långa pluggar som stickar ut och kan trampas av vill inte alla slippa det?. Switchcraft kontakterna är gjutna i extremt stryktålig themoplast och kommer vid normalt användandeatt hålla längre än vi gör. Detta är patchkabel av absolut högsta kvalitet. Finns i längderna 6, 12, 18 och 36. Färgerna svart/grå, Vintage Tweed och neon färger finns bara i 6 och 12 längder. I övrigt finns alla längder i alla färger. Specs – Wire Gauge: AWG 20 0.519 mm2 – Diameter: 0.237 in. 6.02 mm – Insulation: Polyethylene inner with PVC outer – Capacitance: 19 pF/ft 62 pF/M cond/cond 35 pF/ft 115 pF/M cond/shield – Shield & Material: Copper Braid + Conductive PVC 98% – Jacket & Material: PVC + Nylon Overbraid – Resistance: 5.5 ohm/1,000 ft 18 ohm/KM – Inductance: 0.07 H/ft 0.2 H/M – Termination Method: Silver Solder